Achievements of the School

Achievements of the School

International Level Events

Discipline/Field Year Events/Contests Achievers/Prize Winners / Outstanding Performers
Science/Technology/Computer Science 2008 International Project ‘Heliodyssey Expedition’ organised by SPACE Amit Chowdhary

 

2007 International SEARCC Softwar Competition at Bangkok, Thailand Shubendu Singh, Ankit Shukla and Karan Dwivedi
Arctic Expedition   Cape Farewell Youth Expedition by British High Commission, Canada (1st- 23rd September) Dhruv Sengar (Cape Farewell Youth Expedition Member)
Olympiads 2007 International Cyber Olympiad Mihir Mishra
Quiz 2007 Australian National Chemistry Quiz organized by Royal Australian Chemical Institute Rajat Goyal, Aditya Hridyay Mishra,
Kinshuk Gupta and Amit Chowdhary
  2006 All Asia Mega finalist of Cadbury Bournvita Quiz Ratnaksh Lele and Ananya Kumar Singh (All India Winners)
Scholarships 2004 Singapore Airlines Scholarship Sri Harsha and Swati Gupta

National Level Events

Discipline/Field Year Events/Contests Achievers/Prize Winners/Outstanding Performers
Sports 2014 18th ASISC National Athletics Meet Riya Rastogi , Siddharth Singh , Priyansh Khanna , Tushar Wahal.
    ASISC National Swimming Championship Anandita singh, Prianyshi Biswas, Manu Dixit.
  2013 17th ASISC National Athletics Meet Alisha Khan , Bipasha Runda , Khayati Sahni , Riya Rastogi , Soubaan Khan , Siddharth Singh , Priyansh Khanna.
    ASISC National Football Tournament Akshat singh , Avneesh singh , Tushar wahal , Kartikey Singh , Varad Batra , Sativk Vats , Dipesh Dhami , Shivam Yadav
    ASISC National Swimming Championship Shashwat Gupta , Andita Singh.
  2008 12th ASISC Sports Meet Preksha Shruti Das, Pahi Gangwar, Shivani Singh, Deepika Jotwani,
Parnika Prakash, Shivam Tiwari, Salil Chandra and Siddhant Gupta
  2007 Sub. Jr. Boxing Championship Rishi Tiwari
  2006 10th National ASISC Sports Meet Deepika Jothwani, Vidhu Trivedi,
Akshay Singh and Priya Tewari
  2004 National Athletic Meet Monika Mishra and Vidhu Trivedi
    National Level School Basketball team Isha Tripathi and Vedamini Vikram
Science/ Technology/ Computer Science 2008 Indian Climate Champion organised by British Council of India Dhruv Sengar
2007 National Software Competition Abhishek Agarwal, Suprabh Shukla and Siddharth Mohan
Creative Writing 2007 Essay Writing competition by Almond Promotion Council Vanya Nigam
  2005 National Essay Writing Competition Ruchita Sule and Ashish Tiwari
  2004 All India Albert Barrow Memorial Creative writing competition for ISC Schools conducted by the Council for ISCE, Delhi Komal Vashisth (Gold Medallist)
Debate 2008 Outlook Speak Out All India debate contest Amit Chowdhary (Finalist)
  2007 All India Debate competition organised by Rajiv Gandhi Foundation Himani Joshi (Winner)
  2006 All India Debate competition organised by Outlook Magazine Shantanu Misra Runner Up)
  2004 All India Debate for TATA Steel Rolling Trophy Harshita Kumar
Music 2007 All India Desh Gaan competition by Bharat Vikas Parishad Tulika Ghosh, Rishabh Sood, Nakul Tiwari,
Bhoumik Joshi and Ritwika Bhanj
  2006 All India Deshgaan Competition in Sanskrit organised by Bharat Vikas Parishad School Group
    All India Desh Gaan competition in Sanskrit organized
by Bharat Vikas Parishad
School Group
Olympiads 2007 All India Maths Olympiad Kriti Srivastava
  2006 All India Bio Technology Olympiad Isha Chaturvedi and Vaibhav Rajgopal
  2004 All India Maths Olympiad Saurabh Dwivedi
    International Cyber Olympiad Mihir Mishra
    National Physics/Chemistry Olympiad organised by Homi Bhaba Centre for Science Education Rajat Goyal and Prateek Srivastava
Quiz 2007 Destination NASA Knowledge Challenge Aditya Agarwal
Scholarships 2007 Sahara India Scholarship for NCC Rishabh Singh
National Talent Search Examination Scholarship Siddharth Agarwal and Akshay Mittal
Ncc/Scouts 2004 Rashtrapathi Scout (President Award) Pradyumma Madhav

State Level Events

Discipline/ Field Year Events/Contests Achievers/Prize Winners/Outstanding Performers
Sports 2014 ASISC State Athletics Riya Rastogi, Shreyanshi Sen, Tanisha Bhatia, Girika Singh, Ishita Pandey, Hridi Singh, Elisha Singh, Rishit Srivastva, Amod Gupta , Manas Saxena, Prantak Singh, Siddharth Singh, Priyansh Khanna, Tushar Wahal, Varnit Maheshwari, Abhishek Ashok Singh.
    ASISC State Football Tournament Abhishek Ashok, Varnit Maheshwari, Tushar Wahal, Akshat Anand, Ayush Singh, Ananya Tripathi.
    ASISC State Cricket Tournament Lakshya Raj, Adamya singh, Harsh kant, Jeevesh Srivastav, Abhighyan Singh.
    ASISC State Swimming Championship Anandita singh, Prianyshi Biswas, Manu Dixit, Kartikay singh, Ankush Kapoor.
  2013 ASISC State Athletics Meet Tanisha Bhatia, Alisha Khan, Girika Singh, Hridi Singh, Bipasha Runda, Khayati Sahni , Yashashvi Rajesh, Ahana Chandra, Riya Rastogi, Shreyanshi Sen, Manas Saxena, Amod Gupta, Prantak Singh, Varnit Maheshwari, Harsh Kumar, Abhishek Alok Singh, Akshat Singh, Arpit Singh, Soubaan Khan, Kartikay Singh, Siddharth Singh, Priyansh Khanna, Tushar Wahal.
    ASISC State Football Tournament Ashat singh, Avneesh singh, Tushar wahal, Kartikay Singh, Varad Batra, Sativk Vats, Deepesh Dhami, Shivam Gupta.
    Open State Boxing Championship Kushal Verma, Anant Singh, Prantak Singh, abhishek Kumar .
  2008 UP State Games 2008 Lawn Tennis Leshita Pandey
    12th ASISC Sports Meet Vaibhav Fartyal, Siddharth Singh, Kartikey Madar, Akash Siddharth,
Siddhant Singh, Neeraj Sadana and Prabhjot Singh Dami
    State Level School Basketball team Ishita Singh and Ananya Kapoor
  2007 11th ASISC Regional Sports Meet Akshay Singh and Shivani Singh
    State Chess Competition Champion (Jrs.) Abhinav Verma
    23rd UP State Sub. Jr. Boxing Championship Pradeep Kumar Yadav
  2004 State Level Boxing Championship Abhinav Dhawan and Adwait Singh
    State Level Taekwondo Championship Ratan Gupta, Amartya Jain, Kinshuk Gupta, Somil,
Naman Dubey and Siddhartha Singh
Ncc/Scouts 2007 Governor’s Gold Medal for Best Cadet of UP NCC Army Wing Abhishek Mishra and Pamir Singh
  2006 NCC Jr. Div. Army Wingh Camp Activities Abhishek Mishra, Ashutosh Yadav and Siddarth Yadav
(Best Contingent Award)
Quiz 2005 ‘Bharat Ko Janno’ organised by Bharat Vikas Parishad Amit Chowdhary and Sanman Bhargava

District Level Events

Discipline/Field Year Events/Contests Achievers/Prize Winners/Outstanding Performers
Sports 2014 ASISC District Cricket Tournament Abhijay Awasthi (Captain), Adamya singh , Harsh kant , Lakshya Raj , Jeevesh Srivastav , Siddharth Sekhar singh , Vaishav Duggal , Anadi Pratap Singh , Abhishek Kumar , Abhineet Singh Bhaduria , Om Singh , Prantak singh , Abhighyan Singh.
    Times NIE District Cricket Tournament Prafful Raj (Captain), Anuj Goel, Sreyansh shukla, Abhijay Awasthi, Jeevesh Srivastav, Siddharth Sekhar singh, Abhineet Singh Bhaduria, Om Singh, Harsh kant, Vaishav Duggal,Anadi Pratap Singh, Siddharth yadav, Nikhil sharma.
  2008 Avinash Chandra Chaturvedi Memorial Cricket Tournament Rohan Bhambi
    District Boxing Championship (12th-15th September) Yash Sahni, Prayush Agawal, Rishi Tiwari, Knishk Chaudhary,
Ayush Shukla and Abhishek Mishra
    12th ASISC Sports Meet Vikas Yadav , Ayush Agarwal and Ayush Tiwari
Science/ Technology/ Computer Science 2008 7th CSIR Diamond Jubilee Award for Chemistry Siddartha Saxena
Quiz 2007 Quiz on ‘World Heritage Day’ Samridh Kudesia
Scholarships 2006 Scholarship for Best Students of Bio Technology Palak Talwar
2004 Sahara India Scholarship for NCC Activities Ashish Johri
Creative Writing 2006 Essay Writing competition on Paleo Botony
conducted by the Institute of Paleo Botany
Anvita Wakhlu
2005 MacMillan Ink Spot Story writing contest Devika Mishra and Vedamini Vikram